Blog

Wszystko, co musisz wiedzieć o zbiornikach na paliwo: wymagania prawne, pojemności i cechy

Zbiorniki na paliwo są kluczowym elementem infrastruktury zarówno dla przedsiębiorstw zajmujących się transportem, jak i dla gospodarstw domowych, które potrzebują przechowywać większe ilości paliwa.

W obliczu zmieniających się warunków rynkowych posiadanie własnego zbiornika paliwowego staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją zarówno pod względem ekonomicznym, jak i logistycznym. W tym kontekście zbiorniki na paliwo odgrywają fundamentalną rolę, umożliwiając przechowywanie większych ilości surowca po cenach hurtowych, a także zapewniając elastyczność i niezależność w dostawie paliwa. Posiadanie własnego zbiornika paliwowego gwarantuje zatem bezpieczne i wygodne przechowywanie większych ilości paliwa, co w efekcie przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy. W obliczu zaostrzających się norm regulujących branżę paliwową, wybór odpowiedniego dostawcy zbiorników na paliwo staje się kluczowym krokiem dla firm poszukujących kompleksowych rozwiązań. Firma Dekal.pl, jako wiodący dystrybutor na rynku lubelskim wyróżnia się bogatą ofertą paliw, a dodatkowo oferuje także wysokiej jakości zbiorniki marki Swimer, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i efektywności. Podczas wyboru właściwego zbiornika na paliwo warto mieć świadomość wymogów prawnych oraz cech konstrukcyjnych tych urządzeń. W niniejszym artykule omówimy zatem kluczowe aspekty związane z zbiornikami na paliwo, zwracając uwagę na najnowsze przepisy regulujące ich usadowienie i użytkowanie oraz wskażemy istotne cechy konstrukcyjne, które determinują bezpieczeństwo i skuteczną eksploatację.

Wymagania prawne dotyczące zbiorników na paliwo

Regulacje prawne dotyczące zbiorników na paliwo w Polsce są ściśle określone i regulowane przez odpowiednie akty prawne. Dopuszcza się przechowywanie paliw płynnych klasy III, na potrzeby własne użytkownika, w zbiorniku naziemnym dwupłaszczowym o pojemności do 5 m³. Każdy właściciel zbiornika jest zobowiązany umieścić w pobliżu urządzenia gaśnice proszkową 12 kg i oznakować ją zgodnie z PN-92/N-01256/01 znakiem bezpieczeństwa „Gaśnica”. Użytkownik urządzenia dozującego do oleju napędowego w miejscu jego lokalizacji, powinien umieścić znak bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej „Zakaz używania otwartego ognia i palenia tytoniu” zgodny z PN-92/N-01256/01.

Zbiornik powinien także posiadać oznakowanie płynu, do którego jest przeznaczony, zgodnie z odrębnymi przepisami. Natomiast odległości przy sytuowaniu zbiornika zostały dokładnie określone:

  • 10 m od budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej;
  • 5 m od innych obiektów budowlanych i od granicy działki sąsiedniej;
  • 3 m od drogi publicznej;
  • 5 m od studzienek kanalizacyjnych, wodociągowych i ciepłowniczych;
  • 3 m od linii energetycznej o napięciu znamionowym nieprzekraczającym 1 kV;
  • 5 m od linii energetycznej powyżej 1 kV, lecz nieprzekraczającej 15 kV;
  • 10 m od linii energetycznej powyżej 15 kV, lecz nieprzekraczającej 30 kV;
  • 15 m od linii energetycznej powyżej 30 kV, lecz nieprzekraczającej 110 kV;
  • 30 m od linii energetycznej powyżej 110 kV

Warto pamiętać, że zbiorniki magazynowe podlegają rejestracji i kontroli przez odpowiedni Urząd Techniczny. W zależności od typu zbiornika oraz prowadzonej działalności, istnieją trzy organy nadzoru: UDT (Urząd Dozoru Technicznego), TDT (Transportowy Dozór Techniczny) oraz WDT (Wojskowy Dozór Techniczny). Według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu, zbiorniki magazynowe do przechowywania paliw płynnych nieprzekraczające 2,5 m3 objęte są uproszczoną procedurą dozoru technicznego. Każdy zbiornik powyżej 2,5 m3 podlega rejestracji w jednostce Urzędu Dozoru Technicznego. Nie ma natomiast jasno sprecyzowanych przepisów odnośnie zgody Państwowej Straży Pożarnej na posadowienie zbiornika 5 m3. Zaleca się jednakże kontakt z PSP przed postawieniem zbiornika w celu ustalenia ewentualnych warunków posadowienia i uzyskania ich opinii. Działanie to może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami, takimi jak nakaz rozbiórki lub usunięcia zbiornika, które mogą wyniknąć w przypadku naruszenia przepisów.

Cechy konstrukcyjne zbiorników na paliwo – jaki zbiornik na paliwo wybrać?

Zbiorniki na paliwo muszą spełniać rygorystyczne wymagania konstrukcyjne, aby zapewnić bezpieczne i skuteczne przechowywanie oraz dystrybucję paliw. Praktycznie wszystkie paliwa są substancjami skrajnie łatwopalnymi, co wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i zabezpieczeń. Z tego względu zbiorniki na paliwo muszą być szczelne, ognioodporne, odporne chemicznie, wytrzymałe oraz odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Stosowane do budowy zbiorników materiały, takie jak stal czy tworzywa sztuczne, muszą być wysokiej jakości i spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Zbiorniki na paliwo o pojemności do 2500 litrów muszą posiadać podwójny płaszcz zewnętrzny, co minimalizuje ryzyko wycieku. Ponadto zbiorniki na paliwo powinny być wyposażone w konkretne akcesoria, takie jak czujniki maksymalnego napełnienia oraz automatyczny pistolet odcinający dopływ paliwa. Konieczna jest również obudowa zabezpieczona przed nieupoważnionym dostępem. Każdy zbiornik wymaga dokumentacji, w tym deklaracji zgodności, potwierdzenia wykonania zgodnie z dokumentacją techniczną, dokumentacji techniczno-ruchowej oraz tabliczki znamionowej zawierającej dane producenta, numer seryjny i datę produkcji. Zbiorniki na paliwo o pojemności od 2500 do 5000 litrów powinny dodatkowo posiadać elektroniczny czujnik przecieku oraz być zarejestrowane w Dziale Ciśnieniowym Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Konieczne jest również potwierdzenie wykonania próby szczelności, wystawione przez Inspektora UDT. Natomiast zbiorniki na paliwo o pojemności powyżej 5000 litrów, oprócz wcześniej wymienionych założeń, wymagają zgody na eksploatację wydanej przez Państwową Straż Pożarną oraz Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Te dodatkowe wymagania są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego i zgodnego z przepisami użytkowania zbiorników na paliwo o większych pojemnościach.

Bezpieczne przechowywanie paliw - zbiorniki Swimer

W ofercie Dekal.pl znajdują się wysokiej jakości zbiorniki na paliwo dwu- i jednopłaszczowe marki Swimer, które są doskonałym wyborem dla tych, którzy dbają o bezpieczeństwo i skuteczność przechowywania paliw. Zbiorniki dwupłaszczowe wyróżniają się podwójną warstwą, co dodatkowo zabezpiecza przed ewentualnymi wyciekami i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Oprócz tego, posiadają one zdolność pomieszczenia nawet 110% pojemności wewnętrznego zbiornika, co stanowi dodatkową ochronę przed niepożądanymi incydentami. Ich konstrukcja oparta na polietylenu zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną, a także wykazuje odporność na korozję, co gwarantuje długotrwałe użytkowanie nawet w trudnych warunkach. Ponadto oferowane przez dystrybutora paliw Dekal.pl  zbiorniki Swimer są wyposażone w nowoczesne rozwiązania ułatwiające użytkowanie, takie jak skrzynia dystrybucyjna, cyfrowy przepływomierz, długi wąż dystrybucyjny oraz automatyczny pistolet, co sprawia, że są one wygodne i efektywne w codziennej pracy. Ich zgodność z wymogami przepisów dotyczących dozoru technicznego daje pewność, że są one bezpieczne i legalne w użytkowaniu.

Image

PUH DEKAL spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 
ul. Przemysłowa 20
21-100 Lubartów
tel. 81 855 28 73
e-mail: biuro@dekal.pl